CHP’li Öztürkmen’den Meclis’te ‘Barak Ovası ve Antep fıstığı’ mesaisi

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, Barak Ovası çiftçilerinin ve Gaziantep fıstık üreticilerinin sorunlarına çözüm için TBMM’de AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile görüştü. Çözüm önerilerini sunan Öztürkmen, iktidarı hızlı adımlar atamaya çağırdı.

CHP’li Öztürkmen, görüşme sonrası şu açıklamalarda bulundu:

“Barak Ovası’nın ve Gaziantep bölgemizin alın teri, göz nuru, “yeşil altın” Antep fıstığının hakkıyla değerlendirilmesi için TMO’nun bir an önce taban fiyat açıklayarak alım yapması için çalışıyoruz.

Bugün TBMM’de AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile konuyu görüştük. İhtiyaçları ve üreticilerimizin taleplerini paylaştık.

Geçen haftalarda fıstık üreticilerimizin sorunlarını Meclis gündemine taşımış, iktidara çağrılarda bulunmuştum. Barak Ovası‘nın geçim kaynağı olan Gaziantep fıstığı üreticisinin sahipsiz bırakıldığını, tüccarın vicdanına terk edildiğini kürsüden söylemiştim.

Geçmişte fıstık üreticisine sahip çıkan Güneydoğu Birlik, AKP iktidarı tarafından kapatıldı. Böylece fıstık üreticileri tüccarın eline bırakıldı.

Fıstığa sahip çıkılmadığı gibi, Barak Ovası’nın sulanması talebimiz de yıllardır duymazdan gelindi. Kalkınma planlarına alınmadı. Barak Ovası’nı kuraklıktan kurtaracak bir yatırım yapılmasını bekliyoruz.

Üreticilerimiz fıstığa sahip çıkılmasını, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) piyasaya girerek, taban fiyat açıklamasını ve alım yapmasını istiyor. Çiftçimizi tarlaya küstürürseniz bu ülkeye yazık edersiniz. Hükümeti tekrar, yüzbinlerce ailenin geçim kapısı olan fıstığa ve fıstık üreticimize sahip çıkacak adımları hızla atmaya çağırıyoruz.”