CHP’li Öztürkmen: AKP’den çiftçiye darbe!

  CHP Gaziantep Milletvekili

 

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, TBMM Genel Kurulu’nda, iktidarın buğday üreticisine eziyet ettiğini beclirtti. Hasadın başlamasına rağmen taban fiyatın hâlâ açıklanmadığını, TMO ofisleri önünde yine uzun buğday kuyrukları oluştuğunu belirten Öztürkmen, iktidarın adeta bilinçli bir şekilde buğday üreticisini özel sektörün kucağına ittiğini belirtti.

CHP’li Öztürkmen: AKP’den çiftçiye darbe!’in açıklamalarının tamamı şöyle:

“Buğday hasadı yurdun bazı bölgelerde başladı, bazılarında başlamak üzere. Gaziantep’te hasat devam ediyor.

Ancak Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hâlâ buğdayda taban fiyatı açıklamadı. TMO alım noktalarında yine uzun kuyruklar oluştu.

İktidar, adeta çiftçimizi kuyruklarda bezdirip özel sektörün kucağına itiyor.

Çiftçi ürününü kaldırdığı zaman aynı gün satmak zorunda. Depolasa maliyet ve yer sıkıntısı yaşayacak. Kuyrukta beklese kamyon kirası verecek.

Çiftçinin bu maliyetlere ve beklemeye dermanı yok. Parasını hemen almalı ki, borçlarını ödesin, traktörüne mazot koyabilsin, yeni ekim dönemi için tohumluk ve gübre alabilsin. Biçerdöver ücretini ödeyebilsin. Bütün bu çileye ve maliyete katlanıp buğdayını TMO’ya satabilen çiftçilerimiz ise parasını aylar sonra alabilecek.

TMO’ya buğdayını satamayan çiftçi mecburen özel alıcılara mecbur ve mahkûm bırakılıyor. Oraya da buğdayını 8-9-10 TL’ye yok pahasına satmak zorunda kalıyor. Aldığı para bu maliyetler altında eziliyor. 6 kilogram buğday 1 litre mazot ediyor.

Üretici birlikleri uzun süredir, buğdayın kilogram fiyatının en az 15 TL olması konusunda çağrılarda bulunuyor. Ancak iktidar hasat başlamasına rağmen buğday alım fiyatını açıklamıyor.

Gaziantep Ticaret Borsası 28 Mayıs günü özel sektör için güncel arpa, buğday ve mısır fiyatlarını açıkladı. Ekmeklik buğday 10 TL’den işlem görüyor. Arpa fiyatları ise 7,35 TL olarak belirlendi.

Türk tarım ve hayvancılığı hiç bu kadar ayakaltına düşmemişti. Bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan ülkemiz AKP iktidarının 22 yıllık politikaları sonucu, buğday ve et ithal eder hale getirildi. AKP iktidarı “milletin efendisi”ni tarımdan çekilmeye, tarlasını boş bırakmaya, şehirlerdeki işsizler ordusuna katılmaya zorluyor.

Geçen haftalarda Meclis kürsüsünden bu sorunu gündeme getirmiş, iktidar yetkililerini yaklaşan buğday hasadı öncesi uyarmıştım. Beklediğimiz gibi yine kulaklarının üstüne yattılar ve çiftçimizi yine mağdur ettiler.”